Лице в Лице

Лидија Кочовска со насолзени очи ја прозва власта: „Срамота е што никој од Министерството за култура не се појави на погребот на мајка ми“! (ВИДЕО)

Македонската музичка сцена неодамна остана посиромашна за уште едно големо име, откако нѐ напушти Невена Кочовска. Пејачката на легендарната...
Лице в Лице

Димитар Атанасовски: „Два пати бев со Сара кога се пораѓаше, тоа што помина никогаш не би можел да го издржам“ (видео)

Димитар Атанасовски повеќе од петнаесет години е дел од јавната сцена. Публиката го запозна како водител на емисијата „Тротоар“, работи...
Лице в Лице

Ива Матиќ- првата жена пилот во Македонија на која ни небото не ѝ е граница: „Со позитивна мисла тргнувам на лет“ (ВИДЕО)

Ива Матиќ е првата жена пилот во Армијата која седна во воен хеликоптер и авион, а денес управува патнички авион во авиокомпанијата...
Лице в Лице

Раде Шербеџија: „Би го менувал сиот холивудски гламур, само да можат да се вратат среќните денови од времето на Југославија“ (ВИДЕО)

Големите луѓе секогаш се скромни, природни, ненамтеливи. Во тоа се крие и тајната на нивната успешност. Таков е и светскиот актер Раде...
Лице в Лице

Унгарската режисерка Илдико Ењеди: „Се стопив од среќа кога освоив ‘Златна мечка’ на Берлиналето“ (ВИДЕО)

Унгарската режисерка Илдико Ењеди ја освои наградата за посебен придонес во филмската уметност на фестивалот „Киненова“, кој неодамна...
Лице в Лице

Зоран Цветковиќ – арт-директор во белградското „Кратер студио“ за создавање визуелни ефекти во филмови и серии: „Со Моника Белучи се промашивме на сет“ (ВИДЕО)

Зоран Цветковиќ е арт-директор во белградското „Кратер студио“ за создавање визуелни ефекти во филмови и серии. Тој досега работел...
Лице в Лице

Мијата: „Се откажав од медицината кога почина татко ми, но не мислев дека ќе станам контролор на летање“ (ВИДЕО)

Пејачката Наташа Крстевска Мијатовиќ во јавноста е позната како Мијата. Дури и во 2004 години кога пееше на првиот регионален „Идол“,...
Лице в Лице

„Во Скопје на ја бива без вино и кафеана“: Глумецот Горан Богдан на гезме со Бјелогрлиќ и македонски актери (видео)

Хрватскиот актер Горан Богдан е во Скопје за премиерата на филмот „Чичко“, со кој се отвора филмскиот фестивал „Киненова“. Во филмот...
Лице в Лице

Дина Јашари: „Јас сум единствената Македонка која двапати беше во шоуто на Зоран Кесиќ“ (ВИДЕО)

Дина Јашари (23) е млада и талентирана кантавторка која со нејзините авторски песни го освои Балканот. Ја доби наградата „Милан Младеновиќ“...
Лице в Лице

Владимир Четкар: „Многу мои пријатели од Америка доаѓаат да го видат Охрид оти им кажувам дека е најубавиот град“ (ВИДЕО)

Џез-музичарот Владимир Василевски – Четкар следниот месец ќе оди на турнеја низ Америка. Ова е негова трета турнеја во САД од почетокот...
Лице в Лице

Пулексенија Јовановска – најдобрата македонска каратистка се бори со противниците но и кожната болест: „Тешко ги прифатив белите дамки по телото, но научив да се сакам себеси“ (ВИДЕО)

Пулексенија Јовановска е најдобрата македонска каратистка. Единствената што ја претставувала Македонија на Олимпијадата во Токио....
Лице в Лице

Оперската певица и актерка Тамара Ангеловска гради кариера во Бугарија: „Сакам да играм на филм со Сашко Коцев и Никола Ристановски“ (ВИДЕО)

Младата и талентирана Тамара Ангеловска (23), веќе пет години живее и работи во Бугарија како оперска певица и актерка. Почетоците со...
Лице в Лице

Марко Пејчиновски летово исплива 250 километри во Охридското Езеро: „Знаев дека на целта ќе излезам со кренати раце и насмевка“ (ВИДЕО)

Марко Пејчиновски (16) на празникот Голема Богородица преплива 64 километри во Охридско Езеро и стана првиот што поминал толкава делница....
Лице в Лице

Менка Стојаноска – една од двете пожарникарки во Бригадата за противпожарна заштита на Град Скопје: „Ризик постои во секоја акција, но тоа не ме поколеба да бидам пожарникарка“ (ВИДЕО)

Менка Стојаноска е една од двете пожарникарки во Бригадата за противпожарна заштита на Град Скопје. Веќе четири години е на оваа позиција...