Лице в Лице

Мијата: „Се откажав од медицината кога почина татко ми, но не мислев дека ќе станам контролор на летање“ (ВИДЕО)

Пејачката Наташа Крстевска Мијатовиќ во јавноста е позната како Мијата. Дури и во 2004 години кога пееше на првиот регионален „Идол“,...
Лице в Лице

„Во Скопје на ја бива без вино и кафеана“: Глумецот Горан Богдан на гезме со Бјелогрлиќ и македонски актери (видео)

Хрватскиот актер Горан Богдан е во Скопје за премиерата на филмот „Чичко“, со кој се отвора филмскиот фестивал „Киненова“. Во филмот...
Лице в Лице

Дина Јашари: „Јас сум единствената Македонка која двапати беше во шоуто на Зоран Кесиќ“ (ВИДЕО)

Дина Јашари (23) е млада и талентирана кантавторка која со нејзините авторски песни го освои Балканот. Ја доби наградата „Милан Младеновиќ“...
Лице в Лице

Владимир Четкар: „Многу мои пријатели од Америка доаѓаат да го видат Охрид оти им кажувам дека е најубавиот град“ (ВИДЕО)

Џез-музичарот Владимир Василевски – Четкар следниот месец ќе оди на турнеја низ Америка. Ова е негова трета турнеја во САД од почетокот...
Лице в Лице

Пулексенија Јовановска – најдобрата македонска каратистка се бори со противниците но и кожната болест: „Тешко ги прифатив белите дамки по телото, но научив да се сакам себеси“ (ВИДЕО)

Пулексенија Јовановска е најдобрата македонска каратистка. Единствената што ја претставувала Македонија на Олимпијадата во Токио....
Лице в Лице

Оперската певица и актерка Тамара Ангеловска гради кариера во Бугарија: „Сакам да играм на филм со Сашко Коцев и Никола Ристановски“ (ВИДЕО)

Младата и талентирана Тамара Ангеловска (23), веќе пет години живее и работи во Бугарија како оперска певица и актерка. Почетоците со...
Лице в Лице

Марко Пејчиновски летово исплива 250 километри во Охридското Езеро: „Знаев дека на целта ќе излезам со кренати раце и насмевка“ (ВИДЕО)

Марко Пејчиновски (16) на празникот Голема Богородица преплива 64 километри во Охридско Езеро и стана првиот што поминал толкава делница....
Лице в Лице

Менка Стојаноска – една од двете пожарникарки во Бригадата за противпожарна заштита на Град Скопје: „Ризик постои во секоја акција, но тоа не ме поколеба да бидам пожарникарка“ (ВИДЕО)

Менка Стојаноска е една од двете пожарникарки во Бригадата за противпожарна заштита на Град Скопје. Веќе четири години е на оваа позиција...
Лице в Лице

Искра Трпева скршена од болка за прв пат јавно зборува за загубата на татко си: „Се разбиравме со поглед“ (ВИДЕО)

Искра Трпева е едно од имињата што ја одбележа македонската забавна музика во деведесеттите и почетокот на двеилјадитите години. „Допри...
Лице в Лице

Олимпискиот вицешампион Дејан Георгиевски: „Во диско еднаш сум бил, а на алкохол не смеам да помислам“ (ВИДЕО)

Дејан Георгиевски, олимпискиот вицешампион во теквондо ѝ ја донесе најголемата радост на Македонија лани од Токио. По освојувањето...
Лице в Лице

Симона Живковска актерката од „Црната вдовица“ во Скопје: „Во Лондон најмногу ми фали симит погача“ (ВИДЕО)

Македонската актерка Симона Живковска (28) пред три години глумеше во „Црната вдовица“ со Скарлет Јохансон и во филмот зборува на мајчиниот...
Лице в Лице

Снеже Велков: „Ни маж ми не знаеше дека сум од Каменица, уште се шегувам дека го прелажав за лична карта“ (ВИДЕО)

Снеже Велков, некогаш водителка на популарното „Ред хот“ шоу, денес е автор на емисијата „Нешто конкретно“. Една од ретките кои секое...
Лице в Лице

Дебитантите на „Охрид-фест“- Андреа Коевска и Бојана Арсовска: „Дојдете на фестивалот да пееме и танцуваме заедно“! (ФОТО)

Со цел за што поголема афирмација на младите, „Охрид-фест“ и годинава им дава приоритет и шанса на дебитантите и веруваме дека ова 29-то...
Лице в Лице

Антонио Димитриевски: Ова денес е далеку од вистинско новинарство, само еротиката и црните вести најмногу палат и најдобро поминуваат (ВИДЕО)

Антонио Димитриевски цели 33 години е дел од македонските медиуми. Кариерата ја почна како новинар во весникот „Млад борец“, но стана...
Лице в Лице

Бојан Ковски: „Бодипејнтот нема живот, ако моделот не го износи како што треба џабе сум цртал“ (ВИДЕО)

Бојан Ковски е сликар кој скоро седум години се занимава со бодипејнтинг. Поради случајна ситуација тој уметничкото платно го заменил...