калиопи

Пронајдени се 59 резултати на тема „калиопи“
Радио Милева

Со години е препознатлива по долгата црна коса, а еве ја Калиопи како русокоса и со машка фризура (фото)

Калиопи со години е препознатлива по својот минималистички имиџ и долгата и рамна црна коса. Иако живееме во време кога жените менуваат...
Радио Милева

Младо момче од Америка на „Тик ток“ на македонски ја пее евровизиската песна „Црно и бело“ на Калиопи (видео)

Калиопи важи за македонска поп дива, па каде и да оди во регионот има армија на фанови кои ги обожаваат нејзините песни. Меѓутоа, добрата...
Радио Милева

Калиопи на петгодишнината од смртта на кралицата на ромската песна: „Срамно е она што и го направивме на Есма“! (ВИДЕО)

На 11 декември 2016 година на 73 годишна возраст, по кусо и тешко боледување почина кралицата на ромската музика или како што ја ословуваат...
Радио Милева

На Калиопи и „разводот и е песна“: Вака поп дивата му го честиташе роденденот на бившиот сопруг, сегашен пријател и нејзин хитмејкер Ромео Грил (ВИДЕО)

Македонската поп дива Калиопи Букле е една од ретките која има настапи и во време на коронапандемија и тоа најмногу, надвор од Македонија....
Радио Милева

Калиопи и Олгица – двете македонски легенди прошетаа низ Широк Сокак: Повеќе од пријателки, речиси семејство, иако не се… ама како да се! (ФОТО)

Битола ги има најубавите девојки велат… Битолчанки, најдотерани, настокмени, најсредени кога ќе излезат дапрошетаат по Широк Сокак,...
Радио Милева

Кога Калиопи пее, небото сјае за цела Македонија, а македонското сонце блеска за сите… еве и зошто?! (ВИДЕО)

Македонската поп дива, единствената во вистинска смисла на зборот Калиопи Букле иако нсосема не мируваше за време на коронапандемијата,...
Радио Милева

Им се поклопија енергиите: Калиопи поради еден гест и поласка на Милица Тодоровиќ: „Уште една причина поради која ја сакам“

Калиопи како и повеќето нејзини колешки од музичката сцена речиси една година нема настапи и концерти. Пандемијата со коронавирусот...
Радио Милева

Калиопи веста за заминувањето на Балашевиќ ја затекна во Белград: „Се чувствувам како мало дете на кое му го одземале детството“

Како и многумина и  Калиопи тешко ја прими веста за заминувањето на легендарниот кантавтор Ѓорѓе Балашевиќ. Оваа вест ја дочекала за...
Радио Милева

Родена за на сцена: Вака изгледаше и пееше Калиопи како дете на својот прв настап на „Златно славејче“ 1976 (видео)

Оваа 2020 година реномираниот фестивал за детски песнички „Златно славејче“ слави јубилејни 50 години од своето постоење. Половина век...