евровизија

Пронајдени се 155 резултати на тема „евровизија“
Мегафон

Евровизија ја забрани песната што требаше да ја претставува Белорусија, зашто наводно ги исмева протестите против Лукашенко

Евровизија ја забрани песната што требаше да ја претставува Белорусија на годинашниот фестивал зашто наводно ги исмева демонстрантите...
Радио Милева

Без влакна на јазикот: Гоца Тржан одговори на прозивките дека е љубоморна на српскиот претставник на Евровизија: „Кој е проблемот?“

Пејачката Гоца Тржан во емисијата „Амиџи шоу“ откри дека не и се допаѓа евровизиската песна „Loco loco“ со која „Хурикејн“ ќе ја претставува...
Ништо лично

Годинешниот македонски евровизиски преставник покажа „нула“ национално чувство, свест и патриотизам: Finally… Васил Гарванлиев „from the other side“ – Zero points!

Ние како да сме родени за скандали… Осбено за „тривијални“ настани како што е Евровизија, кои неретко потоа се претвораат во национална ...
Радио Милева

Починатиот Сања Илиќ го напиша еден од најголемите ЈУ хитови, кој доживеа невидена неправда: На неговата „Принцеза“ некој однапред и кажа „Чао аморе“

Српскиот музичар,  фронтмен на групата „Балканика“, композитор и архитект, Александар Сања Илиќ, почина вчера, недела. 7 март 2021 год....
Радио Милева

Сите се сеќавате на Кончита што победи на Евровизија, па призна дека има ХИВ: Сега никој не може да верува како изгледа денес (фото)

Поранешната евровизиска победничка Кончита Вурст, многумина не ја препознаа кога се појави во специјалната „Евровизија“ што се емитуваше...
Радио Милева

„Вечерва сите сме победници“: Евровизија се одржа како никогаш досега, а Васил Гарванлив горд што беше дел од „Europe Shine a Light“ (видео)

Наместо на сцената во Ротердам, големата еуфорија и сјај, годинешното издание на Евровизија помина без натпреварување и победник. Годинава...
Лице в Лице

Инстаграм интервју: Васил Гарванлиев откри како требаше да изгледа сценскиот настап во Ротердам, како ја одбрал песната, каква порака има „You“…

Поради пандемијата и коронавирусот се откажа 65- то издание на Евровизија кое оваа година требаше да се одржи во Ротердам, Холандија. Наместо...
Мегафон

На 16-ти мај во 21 часот во живо на МРТ: Наместо класична Евровизија, Македонија дел од алтернативното шоу „Eurovision – Europe Shine a Light“

По конечното откажување на 65-тото издание на Изборот на песна за Евровизија, Европската радиодифузна унија и нејзините партнери од...
Радио Милева

Српската претставничка на Евровизија од групата „Хурикејн“ боледува од тешка болест поради која ќе пие лекови до крајот на животот

Пејачката на групата „Харикејн“, има хашимото, воспаление на тироидната жлезда и ќе пие лекови до крајот на животот. Пејачката на групата...