композитор

Пронајдени се 18 резултати на тема „композитор“
Радио Милева

Никој не би ги препознал како деца: Денес се популарни, познати и успешни во своите професии и среќна брачна двојка (ФОТО)

Момчето на фотографијата е еден од најпрепознатливите уметници на денешницата. Неговата професионална музичка кариера започнала кога...
Радио Милева

И овој познат пејач и композитор по погребот се појави на гробот на Марина Туцаковиќ: „Ја испратив во тишина“

Познатиот текстописец, Марина Туцаковиќ која почина по тешко боледување од опасната болест, вечера  (29.09.2021) беше погребена. Поради пандемијата...
Радио Милева

Кој беше и колку е значаен Миња Субота за телевизијата, музиката, културата, детското творештво… (ФОТО)

Легендарниот српски телевизиски водител и автор Миња Субота почина утрово на 82 -годишна возраст. Во саботата итно бил пренесен во болница....
Мегафон

Почина познатиот грчки композитор Микис Теодоракис, запаметен по своите дела како „Гркот Зорба“, но и по изјавата: „Македонија е една и грчка“

На 96-годишна возраст денеска во Атина почина познатиот грчкиот композитор, диригент и политичар Микис Теодоракис, препознатлив по неговото...
Радио Милева

Ненадејно почина познатиот српски композитор Александар Бањац: Балашевиќ и тој само пред неколку месеци заедно снимаа во студио, кога настана и оваа тажна фотографија… за жал последна за обајцата! (ФОТО)

Уште една тажна вест одекна во медиумите низ регионот. Познатиот композитор Александар Бањац (45) ненадејно почина на 45-годишна возраст...
Радио Милева

Кристина Ковач откри дека се разболела од корона во Шведска, па порача: „Брза помош доаѓа само ако умирате!“

Пејачката и композитор Кристина Ковач се огласи на својот Твитер профил и им кажа на своите следбеници дека има коронавирус. Таа во...
Радио Милева

По Северина, Анастасија, Луна… Сега и Нашата Беквалац на гости во Скопје кај главниот мајстор по парче уметност! (фото)

Српската естрада се почесто е на гости во Скопје, но не само за настапи, туку и по парче музичка уметност! Плоштадите и дискотеките не...