Радио Милева поинаква

Некогашната евровизиска претставничка Руслана денес има 50 години и добива лавина критики за изгледот (фото)

Некогашната евровизиска претставничка Руслана денес има 50 години и добива лавина критики за изгледот (фото)

Поминаа точно 20 години откако украинската пејачка Руслана пред нос му ја однесе победата на Жељко Јоксимовиќ на Евровизија. Руслана Степанивна Лижичко, со својот див танц, вонземска енергија, убавина и врвни вокални способности, победи, ја освои Европа и ја снема.

Родена е на 24 мај 1973 година во Лавов, Украина, а благодарение на поддршката на нејзината мајка, од четиригодишна возраст посетувала експериментално музичко училиште и пеела во различни бендови, меѓу кои и бендовите Хоризонт, Орион и детскиот ансамбл Усмишка.

Во 1989 година, таа настапи со Усмишка на голем концерт на стадионот Дружба.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ruslana (@ruslana.lyzhychko)

Еден од главните изведувачи на тој концерт беше Васил Зинкевич, украинска народна уметница која го забележа нејзиниот талент. На крајот од концертот Зинкевич ја замоли да излезе на сцената и пред публика од 15.000 гледачи изјави:
– Сетете се на овој млад пејач, ваш сонародник. Ќе видите, тој ќе стане вистинска ѕвезда.

По завршувањето на средното училиште, Руслана влегла во конзерваториумот во Лавов, каде што дипломирала како класичен пијанист и диригент на симфониски оркестар во 1995 година.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ruslana (@ruslana.lyzhychko)

Руслана ја започна својата кариера како победник на поетскиот конкурс „Словенска чаршија“ во Витебск, Белорусија во 1996 година, а истата година беше номинирана за наградата за украинска пејачка на годината.

Нејзиното музичко видео „Dzvinkii Viter“ тогаш беше наградено за музички спот на годината.

Од почетокот на нејзината кариера, нејзин продуцент е Олександр Ксенофонтов, со кого е во брак од 1995 година.
Таа доби повеќе признанија во светот на музиката во 1998 година со песната „Свитанок“, а спотот за оваа песна беше првиот украински високобуџетен спот.

Истата година, Руслана беше наградена за личност на годината, нејзината песна за песна на годината, а спотот за оваа песна стана музичко видео на годината.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ruslana (@ruslana.lyzhychko)

Светската слава ја постигна со победата на Евровизија во 2004 година со песната „Wild dances“.
Таа со својот енергичен настап ја покори Европа, и донесе победа на Украина и ѝ го отвори патот на светската музичка сцена.

Нејзината победничка песна сè уште е голем хит до ден-денес.

Иако победата таа година за влакно му побегна на Жељко Јоксимовиќ, кој го шармираше светот со песната „Лане моје“, Руслана сосема заслужено победи и стана еден од симболите на Евровизија.

Руслана денес има 50 години и успешно се занимава со музика, пренесува Глоси.

Нејзините фотографии предизвикуваат контроверзии. Додека едни сметаат дека таа воопшто не се променила, други ја критикуваат дека го променила личниот опис со пластични операции.

Како и да е, Руслана беше и остана едно од најголемите музички имиња што се појавија на евровизиската сцена.

фото:Instagram printscreen/ ruslana.lyzhychko

To top