Љубов и секс

Каде мажите грешат што жената не може да постигне оргазам?

Каде мажите грешат што жената не може да постигне оргазам?

Колку и да звучи неверојатно за некои, околу 10 проценти од жените кои имаат секс никогаш не доживеале оргазам, или со партнер или за време на мастурбација.

Според експертот за секс, Надја Бокоди од Австралија, главната причина е затоа што жените се „убиваат во поимот“ благодарение на поп културата која го претставува сексот на нереален начин.

Ако погледнете како се претставува водењето љубов во филмовите, секоја жена треба да очекува да се издигне во облаците на самиот допир на мажот. Проблемот е и начинот на кој мажите и жените ја доживуваат самата врска.

“Што не е во ред? За почетниците, веројатно не помага дека не можеме да се согласиме како треба да изгледа сексот”, вели Надија.

“Студиите укажуваат на фактот дека единствената конзистентност кога станува збор за нашата колективна дефиниција за секс е само тоа колку е неконзистентно. А, сцените со секс во поп-културата навистина не помагаат”, рече тој, додавајќи дека еден од проблемите е и срамот што го чувствуваат повеќето жени. Тоа ја спречува да го истражи своето тело и сензуални задоволства.

„Кога сè ќе се земе предвид, вистинско чудо е што воопшто доживуваме оргазам“, вели овој сексуален терапевт.

Надја исто така посочи на студија која покажала дека на жените им требаат во просек 14 минути за да доживеат оргазам за време на сексот. А, кога станува збор за „соло акција“, тие најчесто го достигнуваат својот врв за 4 минути.

Овој факт е показател дека мажите честопати не знаат како да „ракуваат со жената“, верува Надја и го советува посилниот пол прво да ја опушти жената, не само со долга предигра, туку со внимание и генерално нежно однесување, пред да ја однесе во кревет.

извор:popara.mk

фото:Freepik

To top