Радио Милева „вештачки“ избор на природни убавици...

Вештачката интелигенција ги одбра десетте најубави жени од јавниот живот во Србија: Карлеуша не е ни меѓу првите три, а Цеца воопшто и ја нема на листата (ФОТО)

Вештачката интелигенција ги одбра десетте најубави жени од јавниот живот во Србија: Карлеуша не е ни меѓу првите три, а Цеца воопшто и ја нема на листата (ФОТО)

Ана Ивановиќ, Наташа Беквалац и Бојана Новаковиќ се трите најубави познати Србинки според анализата на вештачката интелигенција (АИ) достапна на Интернет.

Темите за алатките за напредна технологија се бескрајни, а овој пат не интересираше кои се најубавите познати Србинки според анализата на вештачката интелигенција.

Така, во топ 10 се вклучени спортистки, пејачки и актерки, а на сувереното прво место владее Ана Ивановиќ, пензионирана српска и поранешна светска тенисерка, која сè уште плени со својата убавина и елеганција.

– Убавината е субјективна и може да варира од личност до личност. Сепак, овие десет жени од Србија се здобија со признание за својот изглед и талент до моето последно ажурирање – ќе напише четботот, а потоа додаде:

– Имајте на ум дека перцепцијата за убавината може да се промени со текот на времето и дека од тогаш можеби се појавиле нови убавиции – тврди А.И.

Второто место и припадна на „Новосадската Барби“ – Наташа Беквалац, а трето Бојана Новаковиќ – актерка која е родена во Белград, но пораснала во Австралија и зад себе има многу улоги во холивудските продукции.

Четвртата и петтата позиција им припаѓаат на пејачките – Јелена Карлеуша и Катарина Живковиќ.

Во четботот за „белградската мала од скандала“ се наведува дека таа е популарна пејачка и поранешен член на жирито на натпреварот „Ѕвездите на Гранд“ и дека е позната по својот смел стил и харизматичен изглед.

За Живковиќ се пишува дека покрај добрата атмосфера што ја создава на настапите и нејзиниот глас, често се споменува и поради нејзината убавина.

Шестото место на оваа ласкава топ-листа го освои манекенката, актерка и водителка Нина Сеничар, која во текот на својата долга и успешна кариера го привлече вниманието на јавноста со својата нереална убавина.

Седмото место гордо го зазема Александра Пријовиќ. Покрај тоа што е една од најпопуларните пејачки од помладата генерација на  естрадата, таа, како што пишува четботот, „позната е и по моќниот глас и извонредните изведби, а ја обожаваат и поради нејзината убавина“.

Осмото место го освои Сека Алексиќ, поради нејзиниот придонес во музиката и физичкиот изглед, додека деветтото место, покрај победничката Ана, и припадна на уште една спортистка – Ивана Максимовиќ. Четботот пишува дека српскиот олимписки вицешампион во стрелаштво е и убавица и ѕвер на бојното поле.

Последното, десетто место го освои актерката Слобода Миќаловиќ.

Да потсетиме, вештачката интелигенција (АИ) во последните години напредува со голема брзина, а во последните неколку месеци нејзиниот развој е многу забележлив кај нас, а да не зборуваме во светот.

Речиси преку ноќ се појавуваат нови алатки со кои секој може да креира содржина по желба, па имавме можност да видиме многу работи кои претходно ни беа незамисливи.

Фото: Instagram preentscreen

To top