Наум петрески

Пронајдени се 26 резултати на тема „Наум петрески“
Радио Милева

Наум Петрески ја даде раката на втората ќерка: Ја однесе до зетот како на филмовите, а потоа му кажа два-три збора… (фото)

За фолк пејачот Наум Петрески песната е секојдневие, а периодов и свадбените прослави. Но, овој пат една свадба имаше најголемо значење...
Промотер

Наум Петрески ја препеа „Болен ми лежи Миле Поп Јорданов“, па порача: „Чувајте ја македонската песна бидејќи нема кој друг да ја чува“ (ВИДЕО)

„Болен ми лежи Миле Поп Јорданов“ не звучела никогаш помоќно од сега – отпеана од златното грло на Наум Петрески, а спакувана со мерак...
Радио Милева

„Најмалата, најубавата“: Ова е третата ќерка на Наум Петрески која иако пее растура, ретко се експонира јавно (фото)

За фолк пејачот Наум Петрески и неговата најстара ќерка, пејачката Анастасија Петреска, редовно може да прочитаме, видиме, слушнеме...
Радио Милева

Анастасија неодамна стана мајка по вторпат, а гордиот дедо Наум Петрески за прпат и го покажа внукот на јавноста (фото)

Пејачката и ќерка на фолк пејачот Наум Петрески, Анастасија Петреска и нејзиниот колега и сопруг, пејачот на „Биоритам“, Владимир Поповски,...
Радио Милева

Ова е синот македонската брачна фолк двојка Наум Петрески и Зуица Лазова: Стефан е „плукнат“ татко му? (ФОТО)

Животот на познатите, особено личностите од естрадата отсекогаш бил во фокусот на вниманието на јавноста. Познатата естрадна фолк двојка,...
Промотер

Христијан Тришоски сними кавер верзија на песната од Наум Петрески – „Распукај срце ко Шар Планина“ (видео)

После 15 години од оригиналната изведба на Тетово Фолк Фест, песната „Распукај срце ко Шар планина“ од Наум Петрески доби кавер-верзија...
Радио Милева

Андреј и Наум се „ар ен би – фолк“ комбинација само за на ракија и пиво или и за студио и во живо: Се подготвува ли дует од соништата? (ФОТО)

За естрадата, па и за оваа нашава,  обично се вртат муабети дека пејачите и пејачките меѓу себе многу „не се мирисаат“. Слабо се дружат...
Радио Милева

Наум Петрески најпрвин најави граѓанска непослушност и напуштање на карантинот, а потоа во една реченица ја опиша македонската реалност (ФОТО)

Фолк пејачот Наум Петрески изреволтиран од власта на својот Фејсбук профил напиша дека повеќе нема да седи во карантин. Целиот негов...