Љубов и секс

Која секс поза согорува најмногу калории? Ова е совет на сексолог!

Која секс поза согорува најмногу калории? Ова е совет на сексолог!

Сексот е добар за борба против стресот, а корисен е и кога станува збор за одржување на килограмите. За време на сексот, зависно од позата, се активираат речиси сите мускули на нозете, рацете, рамената и стомакот.

Советите на сексологот Башир Ахмед Рој се дека ако паровите сакаат да ја задржат својата фигура преку секс, мора да ги продолжат своите сексуални активности на најмалку 15 минути.

Една од позите која најмногу ги активира мускулите на мажот е традиционалната мисионерска.

Додека е врз партнерката, се потпира со раце и нозе и балансира за да не ја згмечи и повреди. Ова вклучува активирање на различни поголеми или помали мускулни групи, вклучувајќи ги и оние во пределот на стомакот, како и согорување на калории.

Многу чест случај е жените кои не можат да постигнат оргазам, доколку седнат на партнерот и на тој начин ја контролираат пенетрацијата, лесно да доживеат кулминација.

Но, и жените мора да научат да го контролираат оргазмот и што подолго да се држат врз партнерот, бидејќи на тој начин ги активираат мускулите на рамената, рацете и бутовите.

15 минути страсно бакнување наутро, попладне и навечер, три пати неделно, согорува околу 100 калории дневно. Тоа се 36.500 калории годишно, што е еднакво на губење од околу 4 килограми.

фото: Freepik

Извор: Курир

To top