Радио Милева нова во елитата

Пејачката спие на пари: И тргна во се’, а сега е прогласена и за милијардерка

Пејачката спие на пари: И тргна во се’, а сега е прогласена и за милијардерка

Магазинот Форбс секоја година објавува листа на најбогатисте луѓе на светот, а разбирнливо меѓу нив се и познатите.

На најновата листа банковното салдо покажува дека во милијарди тежи младата популарна пејачка Тејлор Свифт на која 2024 година и тргна и повеќе од добро.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Taylor Swift (@taylorswift)

Поп-ѕвезда првпат влезе на листата на светски милијардери со 1,1 милијарда долари, заедно со креаторот на ChatGPT, Сем Алтман со милијарда долари.

Сопствениците на францускиот гигант за луксузни производи LVMH, Бернар Арно и неговото семејство се на врвот на листата со проценети 233 милијарди долари.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Taylor Swift (@taylorswift)

Forbes објави дека во 2024 година ќе има рекордни 2.781 милијардери. Бројката е за 141 повеќе од лани. Магазинот додава и дека елитата е побогата од кога и да е претходно, со вкупно богатство од околу 14,2 трилиони долари.

фото:Instagram printscreen/ taylorswift

To top