Живот и стил

Обрнете внимание за време на постот: Сите јадат конзервирана сардина, но не знаете што содржи – списокот е долг

Обрнете внимание за време на постот: Сите јадат конзервирана сардина, но не знаете што содржи – списокот е долг

За време на постот ова е еден од главните извори на протеини за многумина. Сардината од конзерва е практично решение, а воедно е и евтина, но веројатно не сте знаеле што содржи и колку е здрава.

Сардините се преполни со важни хранливи материи, што ги прави врвен извор на храна, вели д-р Џош Акс.

Поради високата содржина на омега-3 масни киселини, протеини, витамин Б12 и селен, сардините се многу моќни чувари на здравјето. Доколку се консумираат редовно, можат да придонесат за подобрување на целиот организам, а ова се придобивките.

Една порција сардина од околу 75 грама приближно содржи:

191 калории;

22,7 грама протеини;

10,5 грама масти;

8,2 микрограми витамин Б12;

48,5 микрограми селен;

250 единици витамин Д;

451 милиграм фосфор;

351 милиграми калциум;

4,8 милиграми ниацин;

2,7 милиграми железо;

365 милиграми калиум;

35,9 милиграми магнезиум;

0,2 милиграми бакар;

1,9 милиграми витамин Е;

0,2 милиграми витамин Б6;

1,2 милиграми цинк.

извор:точка.ком.мк
фото:Freepik

To top