Живот и стил

Лазања со спанаќ: Идеално јадење доколку ви се прави ручек без месо!

Лазања со спанаќ: Идеално јадење доколку ви се прави ручек без месо!

Ви треба:

  • 1 пакување лазања
  • 400 гр свеж или замрзнат спанаќ
  • 250 гр крем сирење
  • 200 гр рендано сирење
  • 50 гр путер
  • 2 лажици брашно
  • 1/2 л млеко
  • сол, бибер
  • морско оревче

Подготовка:

Во растопениот путер пропржете го брашното и со жица сипете го топлото млеко додека не добиете мазна смеса. Кога ќе почне да врие, тргнете го од оган. Во врелиот сос измешајте го крем сирењето, зачинете и изрендајте го мускатното оревче. Во плех подмачкан со путер наредете ред лазањи, ред спанаќ, посипете со сол и бибер, па ставете ред бешамел сос и ред рендано сирење. Завршете го садот со слој лазања, бешамел и рендано сирење. Треба да има отприлика вкупно четири слоја. Се пече во загреана рерна на 200 степени околу 25 минути.

 

 

To top