Радио Милева следи казна

Адвокат откри што го чека Марко Миљковиќ по скандалот со комшијата: „Ова е сериозно кривично дело“

Адвокат откри што го чека Марко Миљковиќ по скандалот со комшијата: „Ова е сериозно кривично дело“

Марко Миљковиќ, поранешен учесник во реалното шоу „Задруга“ и сопруг на Луна Ѓогани, вчера е приведен поради нарушување на јавниот ред и мир, по жестока расправија со соседите.

Нешто по 19:00 часот со лисици во придружба на полицијата бил донесен во Ургентниот центар каде врескал, по што бил прегледан во болницата.

Имено, Миљковиќ се скарал со соседите кои живеат во станот над него и во еден момент на терасата им фрлил 60 јајца. Марко потоа ги навредувал службениците во полициската станица, и се обидел да нападне еден од нив.
По наредба на Третото основно јавно обвинителство Нов Белград, му е одредена мерка притвор до 48 часа, а во оваа прилика Обвинителството излезе со официјално соопштение:

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Marko Miljković (@marko.miljkovic)

-По наредба на Третото основно јавно обвинителство во Белград, полициските службеници на ПС Нови Београд донеле решение за приведување на М.М. (роден 1983 година) за кривично дело Попречување на службено лице во вршење на службена должност од член 23 од Законот за јавен ред и мир.

Пријавениот под дејство на алкохол најпрво го нарушил јавниот ред и мир во зградата каде што живее на Бежанијска коса, по што во просториите на ПС Нови Београд пријавениот им се заканувал и навредувал полициски службеници, игнорирајќи ги нивните наредби, по што се обидел физички да го нападне полицискиот службеник.

Адвокатот Александар Радивојевиќ ги откри деталите од постапката и последиците од немилиот настан.

– Во принцип, кога полицијата носи решение за притвор, тоа значи дека тој започнал кривична постапка и постои основано сомнение дека сторил кривично дело. Полицијата, обвинителството и судот одлучуваат за какво кривично дело се работи. Што ќе биде обвинето зависи од списите на предметот што ќе стигнат до јавниот обвинител. Доколку смета дека има шанси да остане во притвор, ќе поднесе предлог за определување притвор поради претходна постапка. Може да се случи да остане во притвор 30 дена, а не повеќе. После тоа обвинетиот може да се брани од слобода – изјави за Курир.рс

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Marko Miljković (@marko.miljkovic)

Адвокатот Радивојевиќ Александар се осврна на можен напад врз службено лице.

– Секој напад на службено лице е кривично дело кое има одредена квалификација. Има точни казни, тоа е прилично сериозно кривично дело. Важно е и дали обвинетиот има дополнително насилство во своето досие, како семејно насилство или нешто друго, што секако ќе се земе предвид – рече адвокатот и додаде:

– Во принцип, јас сум секогаш против притвор освен ако немате оправдани причини за тоа, но се зависи од обвинителот. Повторувам, полицијата е овластена 48 часа, судијата не повеќе од 30 дена… Притворот не е казна, туку само мерка на безбедност за обвинетиот. Зависи дали е предизвикана повредата и каква е, дали ја има или само одбил да постапи по наредба – заклучи Радивојевиќ за Курир.рс

фото:Instagram printscreen/ marko.miljkovic

To top