Радио Милева нема помирување

Во кавга две децении: Снежана Ѓуришиќ проговори за нетрпението со колешката Злата Петровиќ

Во кавга две децении: Снежана Ѓуришиќ проговори за нетрпението со колешката Злата Петровиќ

Популарната фолкерка Снежана Ѓуришиќ и нејзината поп колешка Злата Петровиќ во минатото имаа конфликт од епски размери, а помирување, како што дознаваме, никогаш немало.

Снежана еднаш проговори за нивниот конфликт, а потоа ги откри деталите од врската со колешката.

-Меѓу нас пред две децении се случи нешто грдо, за кое никогаш не сум зборувала и нема да зборувам. Беше прашање на време кога и зошто ќе пукам. Ние сме луѓе од крв и месо, па нормално е некому да му кажеме што сме простиле со децении и фрлени во корпа за отпадоци. Секогаш ни беше пријатно да разговараме еден со друг за време на снимањето, иако во минатото имаше нешто грдо – изјави таа.

Меѓутоа, како што се шпекулираше, конфликтот ескалирал кога братучедот на Злата се натпреварувал во популарната музичка програма „Ѕвезде Гранда“, каде во жирито била Снежана Ѓуришиќ. Бидејќи не поминала добро, Петровиќ ја обвини Снежана дека намерно се свети низ децата.

– За момент полудев и кажав се што имав за Снежана и не се каам. Сакам да ставам крај на тоа. Не сакам повеќе да ја споменувам. Се крена толкава врева околу тоа што реков дека Снежана свети низ моите деца. Не сум во тој филм за да плукам по моите колеги, но тоа го почувствував во тој момент и кажав што имав – вели Злата и потоа додава:

– Нема причина да продолжам да се расправам со неа преку медиумите. Се емитуваше емисијата „Ѕвезде Гранда“ во која учествуваше мојата внука и имењак Злата и толку. Нема да водам туѓа грижа и живот. Не сум ничиј учител, само се чувствувам виновна кога ми зборуваат зад грб – изјави пејачката претходно за „Стар“.

Според гласините, двете долго време се избегнуваат, а кога ќе се сретнат едвај зборуваат.

Да потсетиме, Ера Ојданиќ во една прилика изјави дека Снежана била љубоморна од почетокот на кариерата бидејќи Злата секогаш била многу повеќе платена на ромските свадби, каде што заработувачката е подобра од било каде во светот.

фото:instagram printscreen/ snezanadjurisicfp/ zlatapetrovic_fan

To top