историја

Пронајдени се 12 резултати на тема „историја“
Радио Милева

Кристина Димитри мажите ги менува како чорапи: По сопругот и нејзиниот прв соработник ДЈ Боно замина… во историја? (ФОТО)

Македонската мисица, модел, пејачка… Кристина Димитриевска новата 2023-та ја започнува со нови луѓе. Барем кога е работата во прашање,...
Радио Милева

Том Круз ќе влезе во историјата: Снима филм на локација на која ниту еден актер никогаш не стапнал (фото)

Токму кога помисливте дека Том Круз го постигна својот најголем можен филмски триумф со успехот на продолжението на „Топ Ган“ , блокбастер...
Мегафон

Концерт за историја: „Меморија“ го сплоти народот со песна и покажа дека Македонија е жива, горда и вечна! (ФОТО+ВИДЕО)

„Меморија“ вчеравечер, сабота 11 јуни 20220 година ја „урна“ А1 арената „Борис Трајковски“. И покрај сите неприлики и малери кои му претходеа...
Радио Милева

Пред историскиот меч со Португалија за пласман на СП во Катар, Панчо-ДНК подготвен на нова „жртва“: „Ми мириса дека ќе отиде и десната нога“ (ФОТО)

Македонија е пред фудбалска историја. Натпреварот што се чека цел живот колку и да изгледа како „невозможна мисија“, оваа репрезентација...
Мегафон

Нашата историја во 80 епизоди: „Налеј налеј“ во серијата „Македонија“, која власта не сакаше да биде снимена (ВИДЕО)

Со доаѓањето на власт на СДСМ пред четири години запреа сите проекти кои беа поврзани со македонската историја и со важни личности.Една...