Живот и стил

Справување со пролетните алергии: Овие намирници го зајакнуваат имунитетот и ги ублажуваат тешкотиите

Справување со пролетните алергии: Овие намирници го зајакнуваат имунитетот и ги ублажуваат тешкотиите

Иако пролетта носи низа прекрасни работи и позитивна енергија, луѓето кои патат од алергии се на удар и почнува нивната агонија. Алергиите се резултат на преосетливост на имунолошкиот систем, што предизвикува ослободување на штетни хистамини. Ова може да влијае на целото тело, особено на кожата, очите, носните пасуси и белите дробови.

Симптомите на алергија се јавуваат кога вашето тело реагира на алергени со производство на хемикалија наречена хистамин, која работи така што помага да се потисне алергенот. Имунолошкиот систем предизвикува алергиски реакции со производство на антитела на имуноглобулин Е (IgE) кои предизвикуваат широко распространети симптоми.

течење на носот, чешање, затнат нос
осип на кожата, црвенило, сувост, лупење или чешање
печење или чешање во устата и усните
отекување на јазикот, усните, грлото или лицето
гадење и повраќање
грчеви во стомакот
кашлица

Природни опции за ослободување од алергија

Еве некои од најдобрите намирници и состојки кои треба да ги вклучите во вашата исхрана за да ги победите алергиите:

Лук – природен антибиотик кој помага во борбата против инфекции, вируси, па дури и алергии. Конзумирањето или цедењето на две чешниња дневно од овој моќен антиоксиданс може да го зајакне имунитетот.

Лимоните и лиметите се одлично овошје за зајакнување на имунитетот и се користат за различни заболувања, вклучувајќи ги и алергиите, бидејќи се полни со витамин Ц и антиоксиданси кои го зајакнуваат имунитетот. Водата со лимон го ослободува телото од нечистотии. Измешајте сок од еден лимон со маслиново масло.

Зелен лиснат зеленчук – спанаќ, кељ, зелена салата и рукола се исто така одлични извори на есенцијални витамини, минерали, антиоксиданси и ензими кои помагаат во детоксикација и помагаат во намалување на воспалението.

Храната богата со пробиотици – пробиотичката храна (кефир, кисела зелка, кимчи, јогурт, сирење, мисо и комбуха) го поддржува здравјето на имунитетот и може да помогне во поправка на оштетената цревна обвивка.

Кокосово млеко – најдобра алтернатива за кравјото млеко бидејќи не содржи млечни производи, лактоза, соја, јаткасти плодови и житарки.

Путер и семки од бадем – За луѓето алергични на кикирики и путер од кикирики, бадемовиот путер е безбедна и здрава алтернатива која обезбедува здрави незаситени масни киселини, влакна, минерали како рибофлавин и магнезиум, па дури и некои антиоксиданси.

Лен, чиа, семки од сончоглед и тиква се одлични извори на здрави масти и растителни влакна.

Коприва – листот од коприва природно ги контролира хистамините, поради што сè поголем број лекари препорачуваат да се земе лиофилизиран препарат пред почетокот на сезоната на поленска треска. Може да се користи и како чај или во форма на тинктура, вклучително и хомеопатски лекови.

извор:popara

фото:Freepik

To top