Радио Милева истрајно

Никола Роквиќ со последни сили од предизвикот пешачење до Грција: „Дали ќе издржам, ми скокна пулсот“ (фото)

Никола Роквиќ со последни сили од предизвикот пешачење до Грција: „Дали ќе издржам, ми скокна пулсот“ (фото)

Никола Роквиќ пред 23 дена пеш тргна од Белград кон манастирот Свети Нектариј Егински во Грција.

Роквиќ секојдневно се рекламира на Инстаграм, а сега на своите следбеници им откри со какви потешкотии се соочил.

– Еве одам кон Лариса, малку ми се спиеше. Сега сум на 28 километар, пулсот ми е 95. Нозете ми се малку потешки денес, но продолжуваме понатаму. Да живеете луѓе, радувајте се – рече Роквиќ.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Nikola Rokvic (@nikolarokvic)

Никола ја искористи приликата јавно да им се заблагодари на пејачката Александра Пријовиќ и нејзиниот сопруг Филип Живојиновиќ кои донираа пари за децата кои се болни и се под третман на онкологија и со тоа ја поддржаа мисијата на Роквиќ.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Nikola Rokvic (@nikolarokvic)

– Боже на помош драги луѓе, се надевам дека сте добро. Морам јавно да им се заблагодарам на Александра Пријовиќ и Филип Живојиновиќ што ја поддржаа нашата мисија и уплатија донација, овојпат за детската радост. Ви благодарам драги мои, Господ да ве благослови и да ви се оддолжи повеќекратно – изјави пејачката.

Инаку, Никола отиде во Егина со цел да собере средства за својата фондација „Фемили“ која овој пат ќе даде пари за детската онкологија која ја основа со сопругата Бојана, која е голем поддржувач во неговиот подвиг.

фото:Instagram printscreen/ nikolarokvic

To top