влада

Пронајдени се 22 резултати на тема „влада“
Радио Милева

Јоци одново „ги раздига на клоци“ оние од владата: Цените во владиното бифе се како да е народна кујна, а менито – „непсимено“ напишано (ФОТО)

Власта или поточно „северната влада“ на Република Македонија одново на тапет на социјалните мрежи.. Впрочем постојано и е, а што дека...
Радио Милева

За пејачката Сања Гроздановска протоколот за свадби – не важи… Сани има свој, скроен по нејзина мерка! (ФОТО)

Корона пандемијата полека како да стивнува, на општа радост на сите нас, а најмногу на оние кои беа најпогодени и тоа не само здравствено...
Мегафон

ИВАП одново реагира: Владата вети два милиони евра помош, помошта никаде ја нема… дали мислите дека сме алхемичари?

Ивент индустријата која е една од најпогодените од коронапандемијата излезе дека е и една од најзапоставените во поглед на државната...
Мегафон

Ивент индустријата регира: ИВАП крајно разочарани и револтирани од објавените мерки од петтиот пакет за помош од Владата

Членките на Асоцијацијата  ИВАП кои се директно вклучени во индустријата за организација на настани се крајно разочарани и револтирани...
Мегафон

Албанската влада се изгоре со забраната за игрите на среќа, сега го гаси пожарот: Ќе ја направи ли Македонија истата грешка?

Во Албанија на 1 јануари, 2019 година стапи на сила закон со кој се забрани сите облици на игри на среќа. Ваквиот закон беше аргументиран...
Мегафон

Музичарите,  ДЈ-ите, ивент индустријата и угостителите протестираа пред владата: Заев „уцвика“ па итно прифати да се сретнат? (ФОТО)

Музичарите,  ДЈ-ите, ивент индустријата и угостителите денес, среда, 7-ми октомври 2020 година, го одржаа најавениот на протест пред владата...
Ништо лично

Венко Филипче жестоко ги навреди музичарите: „Нека протестираат пред инфективна, пред оние што најверојатно се заразиле на нивните настапи и свадби“!

Реакциите на новите одлуки на владата по препорака на Комисијата за заразни болести за нови мерки за заштита од ковид-19, кои овој пат...
Радио Милева

Миа Костова за онлајн наставата: „Навистина, не ду*ите ли со школово и децава?Објаснете ми ве молам, тазе сум плава фарбана“

Пандемијата со коронавирусот која го зафaти целиот свет,  не само што ни стави кочница на секојдневните обврски, нормалниот живот, туку...
Мегафон

„Здружението на естрадни уметници на Македонија“ ги реобјави критериумите за добивање финансиска помош на неговите членови

Почитувани колеги, Еве најнови информации за сите оние што се заинтересирани за финансиска помош поради кризата. Во службен...
Радио Милева

Паричната помош од 14.500 денари на владата ја подели естрадата: За едни – „ситниш“, за други – „бакшиш“!

Владата деновиве на седница донесе уредба со законска сила за финансиска поддршка на естрадата за време на вонредна состојба, за уредување...
Мегафон

Асоцијација на Евент Индустрија бара средба со Владата: 20.000 луѓе 70 дена се без никаков приход и можност за работа или ангажман

Компаниите од секторот за организација на настани (Организација на настани од секаков вид, Рентал компании, Видео, ТВ и филмски продукции,...
Радио Милева

Владата најави отворање на угостителските објекти со „чудни“ протоколи на однесување, естрадата ги зеде на мајтап: Дали на пејач(к)ите ќе им остане само „стапот“… за бакшиш? (ВИДЕО)

Владата најави дека за кратко време по препорака на Комисијата за заразни болести и Министерството за здравство ќе донесе одлука за...