украина

Пронајдени се 34 резултати на тема „украина“
Мегафон

Украина и годинава најсериозен кандидат за победа на „Евровизија“: Дуото „Творчи“ и нивното „Челично срце“ убедливо водат на обложувалниците

Украина пред повеќе од еден месец го избра својот претставник на Евровизија 2023, а оваа година натпреварот се одржа во засолниште во...
Лице в Лице

„Во Украина загубив блиски пријатели“: Тони Танчевски, препознатливиот водител од 90-тите поради војната се врати во Скопје (видео)

Некогаш популарниот ТВ водител во Македонија, Тони Танчевски се врати во Скопје и одвои време да сними летно интервју во дворот од својот...
Радио Милева

Победникот на Евровизија се приклучува на украинската војска, а неговата разделба од саканата е срцепарателна (ФОТО)

Оркестарот Калуш победи на овогодинешната Евровизија во Торино, а фронтменот на популарниот бенд е фотографиран како се бакнува со...
Радио Милева

Украина со рап и изворен фолклор победи на Евросонг: И ние гангста рап-оро имавме далеку пред Украинците, само… не го препознавме?! (ВИДЕО)

Без оглед на сите воено – политички случувања во Украина и политики вткаени во годинешниов „Евросонг“, Украина победи со песна која...
Радио Милева

Викторија Лоба со солзи во очите ја прокоментира војната во Украина: „Јас сум со огромна желба за мир, за разбирање помеѓу сите народи“ (ВИДЕО)

Македонската пејачка со руско потекло Викторија Лоба гостуваше во утринската емисија на Телма каде зборуваше за нејзините проекти...
Радио Милева

Укринската победничка на Евровизија ја напушти Украина и сега е во Турција: Се вклучи во емисија во живо и откри како се чувствува

Пејачката Џамала која во 2016 година победи на Евровизија, по бегањето од Украина сокривиште најде во Истанбул, Турција. Џамала во 2016 година...
Лице в Лице

Тијана Дапчевиќ ја прокоментира ситуацијата со Украина: „Тешко ми е што невини луѓе се колетерална штета“

Тијана Дапчевиќ периодов има полна агенда со професионални обврски. Имено, таа со песната „Љуби, љуби, довека“ ќе учествува на Беовизија...
Радио Милева

Некогашната победничка на Евровизија, украинската пејачка го напушти Киев: „Четири дена со децата патувавме без храна“

Украинската пејачка која пред шест години победи на Еврвовизија со песната „1944“ со своите деца го напушти Киев. Таа на Инстаграм објави...