Живот и Стил

Зошто жените масовно нанесуваат сапун на веѓите? Вака може да го следите и вие овој моден тренд!

Зошто жените масовно нанесуваат сапун на веѓите? Вака може да го следите и вие овој моден тренд!

Тркалото на модата секогаш се врти, па сега одлучи дека е „ин“ да имате дебели и природни веѓи.

Поради оваа причина, многу дами сега одеднаш сакаат природно подебели веѓи, па наоѓаат различни начини да ги добијат. Сепак, иако постојат неколку методи, тие се разликуваат доста и одат од крајност до крајност – додека некои се болни и прилично скапи, други се малку бизарни.

Додека многу жени користат молив за да ги „цртаат“ веѓите, други одат кај професионалци и ги тетовираат – понекогаш мора да страдате за убавина. Но, што прават дамите кои сакаат да ја избегнат болката? Тие користат сапун!

За почеток, земете го омиленото моливче или сенка за веѓи и обликувајте ги на вообичаен начин. Потоа исчешлајте ги со четка за веѓи, па минимално намокрете го сапунот и четката за веѓи истријте ја на него, но внимавајте слојот од сапун што ќе се „залепи“ за неа да биде тенок.

Со четката исчеткајте ги веѓите нагоре во насока во која растат влакната. Не заборавајте да го исчешлате и горниот дел од веѓите, а кога ќе ја добиете посакуваната форма и густина, сето тоа убаво натапкајте го со прстите.

Извор: Курир.мк