Љубов и Секс

Зошто жените во брак ја губат волјата за интимни односи?

Зошто жените во брак ја губат волјата за интимни односи?

По венчавката, многу жени брзо почнуваат да ги избегнуваат сексуалните односи со својот партнер. Некои го користат заморот како изговор, други имаат главоболки, други се под стрес… Која е вистинската причина зошто губат интерес за водење љубов и како може да се реши овој проблем?

Иако во модерното време има сѐ повеќе припадници на посилниот пол со ослабено либидо, сепак жените се оние на чија адреса најчесто стигнуваат поплаки дека ја губат желбата за секс во долга врска или брак.

Која е вистинската причина за познатата женска „главоболка“?

Речиси половина од жените во одредена фаза од животот страдаат од намалено либидо.

Според истражувањето спроведено на повеќе од 5.000 жени на возраст од 20 до 55 години, помеѓу 30 и 50 проценти од жените признале дека доживуваат недостаток на сексуална желба со постојан партнер барем во една фаза од животот.

Меѓутоа, не станува збор за недостаток на љубов или општа привлечност кон партнерот, бидејќи истражувачите ги анализираа одговорите на жените кои се изјаснија како „задоволни од целокупната врска“.

Иако жените може да имаат намалена желба за секс на која било возраст, промени како што се породување, менопауза или поради хормонални проблеми (како што се нарушувања на тироидната жлезда), лекарите посочуваат дека таквите работи се минливи и нерешливи – кога хормоните се ставаат во ред, се враќа и желбата.

Од сите можни причини, главниот предизвикувач е секогаш ист.

Покрај предусловот дека емоционалната врска помеѓу партнерот и брачниот другар е стабилна, во смисла дека не недостасува комуникација, нежност и заедничко чувство на задоволство, психолошките причини како што се преоптоварување, стрес, незадоволство од својот изглед и депресија се наведени како причина за намалено женско либидо.

Но, овие психолошки причини реално повремено влијаат на секоја личност и тие нема да се претворат во долгорочни периоди без или со многу мал секс.

Научниците тврдат дека вистинската причина е намалувањето на тестостеронот. Телото на здрава жена до средна возраст содржи дури десетпати повеќе од овој хормон отколку естроген. Влијае на расположението, енергијата и либидото кај жените – исто како и во телото на мажите.

Референтното ниво на тестостерон кај жените е 0,22 – 2,9 nmol / L, а нивото на овој хормон во крвта не е константно. Ако е зголемен, постои поголема желба за секс и обратно.

Клучот е во тоа што лачењето на тестостеронот се стимулира со редовен секс. Значи, откако жената ќе ја загуби волјата за секс (или поради ментални, физички причини или некој проблем во врската), таа лесно може да влезе во еден маѓепсан круг.

„Ако жената продолжи да се убедува себеси дека е во ред да не спие со својот партнер бидејќи е под стрес и нема волја да го стори тоа, таа однапред ја намалува својата желба. За жена која знае дека е под стрес, но има активен пристап за справување.проблемот на желбата, ќе има повеќе напор во однос на развивање сексуални фантазии и други работи што на крајот ќе го ‘запалат’ либидото“, вели австралиската секс-терапевтка д-р Рози Кинг.

Така, помирувањето со недостатокот на сексуална желба е причина за намалување на либидото во иднина, посочуваат експертите.

А што е со машката главоболка?

За разлика од 30 до 50 проценти од жените со повремени фази на намалено или изгубено либидо, кај мажите овој процент е сепак малку помал – паѓа на 10 до 20 проценти. Исто така, кај мажите, тестостеронот се произведува без разлика дали имаат сексуален однос или не.

Мажите имаат значително повисоко ниво на овој хормон во телото, така што главната причина за намалено либидо е физичкото намалување на тестостеронот, што лесно се докажува со крвни тестови, и покренува поздрав начин на живот, подобра исхрана и разни додатоци како цинк.

Ако поединецот има желба за секс во форма на мастурбација и развој на сексуални фантазии, тогаш треба да се вратите на барање проблеми во врската со партнерот и недостаток на напор во заедничко, а не независно уживање во сексуалноста.

извор:попара.мк