Живот и Стил

Запишете веднаш: Ова е најдобриот домашен сладолед од само 4 состојки

Запишете веднаш: Ова е најдобриот домашен сладолед од само 4 состојки

Најдобриот домашен сладолед кој сте го пробале некогаш, а се прави од само 4 состојки.

СОСТОЈКИ:
7 жолчки
1,5 дл шеќер во прав
ванила
7 дл слатка павлака

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:
Пенасто разматете јајца и шеќер. Смесата треба да стане бела.
Пресечете го стапчето ванила и додајте ги зрнцата во јајцата и шеќерот.
Црвсто разматете ја слатката павлака и измешајте лесно со јајца и шеќер. Сѐ ставете во сад и во замрзнувач 3-4 часа.

Уживајте!

извор:готви.мк