Живот и Стил

За тестото секогаш да биде совршено: Ова е најдобрата замена за квасец

За тестото секогаш да биде совршено: Ова е најдобрата замена за квасец

Сакавте да ја замесите вашата омилена погача, но нема квасец во продавницата? Не очајувајте, ние имаме решение. Искусните пекари знаат дека постои замена за квасец со која тестото успева секогаш.

За тестото да нарасне и да биде вкусно ви треба само обична сода бикарбона.

Сè што треба да направите е да додадете лажичка или две сода бикарбона во смесата, во зависност од количината на тесто.

Рецепт: Брза погача со сода бикарбона

Потребни состојки:

  • 500 г меко, бело брашно
  • 250 мл млака вода
  • 1 лажичка сол
  • 1/2 лажичка сода бикарбона

Начин на подготовка:

  • Растворете сода бикарбона во малку ладна вода и додајте ја во брашното што сте го просеале и посолиле. Со постепено додавање на млака вода, месете го тестото, сè додека не добите компактна смеса.
  • Тестото месете го околу 5 минути, додавајќи брашно ако е потребно. Покријте го тестото и оставете го 15 минути да нарасне, а за тоа време загрејте ја рерната на 250 ᵒС.
  • Печете додека погачата не добие златеста нијанса.

извор: Кафепауза