Живот и Стил

Вкусна салата од пиперки и грав

Вкусна салата од пиперки и грав

Дополнете го вкусниот ручек со необична салата…

СОСТОЈКИ:

1 голема црвена пиперка
1 голема жолта пиперка
150 гр црн грав од конзерва
1 главица кромид
сок од 1 лимета
2 лажици маслиново масло
1/4 лажичка лута пипер
1/2 лажичка кумин
1/4 лажичка сол
магдонос

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Лиметата добро измијте ја, изрендајте ја и исцедете го сокот.

Пиперките исечкајте ги на ленти, измешајте ги со измиен грав, кромид исечкан на кругови, кумин, лута пипер, кора од лимета, сол и маслиново масло.

Добро измешајте и прелијте со сок од лимета, на крај додајте магдонос и изладете пред сервирање.

Добар апетит!

извор:готви.мк