Живот и Стил

Совршено се комбинира со црна боја и ја разбива монотонијата: Ова е најпопуларната нијанса за пролет/лето 2021

Совршено се комбинира со црна боја и ја разбива монотонијата: Ова е најпопуларната нијанса за пролет/лето 2021

Доколку пред неколку години би се телепортирале директно во 2021 година, секако би биле збунети од пандемијата, но сигурно би ве изненадила и сеприсутноста на зелената боја.

И тоа онаа најосновната, интензивно зелена нијанса по која децата задолжително посегнуваат кога сакаат да ја обојат тревата на цртежот со фломастер. Оваа сезона живееме во техноколор: зелената, сината, жолтата и пинк нијансата се издвојуваат како задолжителни бои. И додека имавме прилика да ги видиме кралско сината, Барби розовата и сончевата жолта во претходните модни комбинации, зелената нè изненади.

Модниот свет е опседнат со оваа боја, а кој е „виновен“ за тоа?

Секако дека „Daniel Lee“ и „Bottega Veneta“ имаат директна врска со „позеленување“ на модниот свет – токму во оваа боја се кутиите и ќесите на брендот, а зелени се и најпопуларните модели на чанти: The Pouch“, „Cassette“ (која е апсолутно насекаде) и „Jodie“. Исто така, нивните најпопуларни чизми оваа зима – „The Tire Boots“ добија впечатливи зелени ѓонови.

Дали е ова доволно за официјално да прогласиме тренд?

Да го додадеме на тоа и фактот дека и „The Attico“ сега во понудата вклучи „отровно“ зелени сандали и папучи со кои најавија пролет во вибрантни бои.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by THE ATTICO (@the_attico)


Но, како всушност да ја носите оваа боја?

Трикот е да одберете една боја и да се држите до неа, и тоа најчесто во комбинација со црна за да се постигне целосен ефект. Опција е и комплет тренирка во Кермит зелена боја, затоа спремете се за љубопитните погледи и изгледајте кул.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by PANGAIA (@thepangaia)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Pernille Teisbaek (@pernilleteisbaek)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Emili Sindlev (@emilisindlev)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Leonie Hanne (@leoniehanne)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Paola Dossi (@paoladossi)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Emili Sindlev (@emilisindlev)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by JOSEFINE H. J (@josefinehj)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Tamara Kalinic (@tamara)

извор: кармин.точка.мк