Живот и Стил

Со лимон и домат решете се од подочниците

Со лимон и домат решете се од подочниците

Ако ги имате, сигурно им завидувате на оние луѓе кои не се борат со „торбите“ под очите. Ако сте еден од оние несреќните, оние што секој ден ги „носат“ своите торби околу очите, тогаш дефинитивно треба да го пробате овој неверојатен третман дома.

Овој третман е навистина ефективен. Станува збор за природен рецепт што ќе ви помогне да ги избришете овие досадни темни кругови околу очите и ќе изгледате свежи и одморени.

Првото нешто што треба да направите е да пиете многу вода и да почне да спиете на грб.

Еве го рецептот за овој природен производ со домати и лимон:

Потребно ви е ½ лимон и 1 парче домат. Исцедете го лимонот и исцедете го сокот од доматот и измешајте ги течностите. Користете памук за течноста да ја нанесете околу очите. Запомнете дека лицето мора да бидат исчистено пред да почнете со апликацијата. Потопете топче памук во сокот од лимон и домати и нежно нанесете ја течноста под очите, во еден потег. Оставете го сокот да отстои 15 минути, а потоа измијте го лицето и нанесете крема.

Лимонот е полн со витамин Ц и антиоксиданси, а доматот е исклучително богат со витамини Б1, Б2, Б3, Б6, А и антиоксиданси.

извор: Нетрпес