Живот и Стил

Смутија кои максимално го регенерираат телото после тренинг

Смутија кои максимално го регенерираат телото после тренинг

Но, колку што е важен тренингот, толку е важно и опоравувањето по него и грижата за телото и организмот.

Посебно доколку сте почетник, важно е по тренингот, независно каков е, да му ја вратите силата и енергијата на телото, како и изгубените протеини и јаглехидрати.

Според експертите, доволно е да испиете едно смути со препорачани намирници.

5 идеи за смути по тренинг:

За освежување на телото по тренинг

 • 1 шака спанаќ
 • 1 смрзната праска
 • ½ свежа банана
 • ½ свежа тиквица
 • Малку кокосова вода (по желба)
 • 4 лажици павлака

5-smutija-koi-kje-vi-dadat-energija-po-letniot-trening-02.jpg

За уживање во вкусот на енергија

 • Рамна лажичка какао во прав
 • 1 лажичка кокосово масло
 • 150 g високо протеинска урда
 • Вода
 • Малку мед по желба

5-smutija-koi-kje-vi-dadat-energija-po-letniot-trening03.jpg

Десерт за енергија

 • ½ шолја немасен јогурт
 • ½ шолја млеко
 • 1 банана
 • 1 лажица путер од кикирики
 • 1 шака свеж спанаќ
 • 1 лажичка екстракт од ванила

5-smutija-koi-kje-vi-dadat-energija-po-letniot-trening04.jpg

Микс за енергија пред и по тренинг

 • 2 чаши полномасно млеко
 • 1 голема банана
 • 1 лажичка мед
 • ½ лажичка екстракт од ванила
 • 1 шака ореви

5-smutija-koi-kje-vi-dadat-energija-po-letniot-trening-04.jpg

За брзо топење на масти

 • 1 шолја полномасно млеко
 • 1 лажичка екстракт од ванила
 • ½ чаша нискомаслен јогурт
 • ½ шолја овесни снегулки
 • 1 лажичка какао во прав
 • Прстофат цимет
 • Мала смрзната банана

5-smutija-koi-kje-vi-dadat-energija-po-letniot-trening-05.jpg