Живот и Стил

Што да јадете на температури над 30 степени?

Што да јадете на температури над 30 степени?

Кога температурите со денови не се спуштаат под 30 степени, многу вообичаени навики мора да се променат. Начинот на исхрана е една од клучните работи. На јадењата што долго и тешко се варат треба да заборавите бидејќи тие создаваат впечаток дека е уште потопло. Саламите, пржените јадења, сосови со павлака и мајонез, како и тортите со тешки кремови треба да ги одложите до поладните денови, советуваат нутриционистите.

Во време на горештини треба да се насочите на тестенини и ориз, под услов да се јадат со лесни сосови, маслиново масло и прилози од зеленчук. Риба и бело месо исто така треба да бидат на менито, зготвени на пареа, на скара и со сезонски зеленчук.

Пожелно е да се јаде свеж или зготвен зеленчук бидејќи го освежува организмот, го поттикнува исфрлањето на токсини, ја обезбедува потребната енергија и го регулира варењето. Освен тоа, претставува ризница на минерални соли, витамини и растителни влакна, супстанции кои се од непроценлива важност за здрав и убав изглед.

Љубителите на зелена салата која е совршен чистач на цревата и е полна со вода можат да уживаат во нејзиниот вкус во летните денови. Зелената салата со варени јајца или лесно месо претставува успешна замена за главното јадење.

извор: деца.мк