Живот и Стил

Салата со компир и фета со вкусен сос

Салата со компир и фета со вкусен сос

Направете вкусна салата со компир и фета.

СОСТОЈКИ:
400 гр. компири
3 млади лука
10 црни маслинки
100 гр. фета
4 лажици јогурт
2 лажици сок од лимон
4 клажици маслиново масло
1 лажица магдонос ситнет, малку сол и бибер

ПОДГОТОВКА:
Се мие и лупи компирот и се вари. Се цеди се сече и се става во сад.
Се додава исецкан млад лук, маслинки и сечени парчиња фета.
Се става јогуртот со маслиново масло и лимонов сок, зачини и магдонос и се меша.

извор:готви.мк