Живот и Стил

Рецепт за домашен леб со кашкавал кој го освои интернетот

Рецепт за домашен леб со кашкавал кој го освои интернетот

Овој лесен рецепт за домашен леб кој навистина посебно изгледа има повеќе од 3 милиони прегледи.

Состојките се лесно достапни, припремата е едноставна, а резултатот е ефектен и вкусен.

Потребни состојки:

За тесто:

– 200 гр. брашно
– 1 јајце
– 20 гр. шеќер
– 4 гр. инстант квасец
– 3 гр. сол
– 80 мл. топло млеко
– 30 гр. путер

За премачкување:

– 1 лажица истолчен лук
– 1 лажичка мајонез
– 1 лажичка шеќер
– млад кромид
– 13 гр. путер

Топинг:
– 140 гр. рендан кашкавал

извор: точка.ком.мк