Живот и Стил

Предлог за ручек: Шпагети карбонара

Предлог за ручек: Шпагети карбонара

Ако сте љубители на италијанската кујна, мора да го пробате овој рецепт.

Потребни состојки:

  • 500 г шпагети
  • 100 г сланина
  • 100 г сирење пекорино
  • 1 лажица маслиново масло
  • 2 чешниња лук
  • 3 јајца
  • 150 мл павлака за готвење
  • Буковец(благ)
  • Сол и бибер

Начин на подготовка:

Сварете ги шпагетите според упатството за употреба. Исечкајте на сланината на ленти и изрендајте го сирењето. Загрејте масло и пропржете ја сланината. Во истата тава пропржете го лукот. Изматете јајца, павлака, 50 г сирење, додајте малку сол, бибер и буковец.

Исцедете ги шпагетите и измешајте ги со сланина и лук. Потоа додајте ги во смесата од јајца и павлака. Одозгора нарендајте го преостанатото сирење.

извор: kajгана