Живот и Стил

Повкусна од руска: Брза салата со пилешко и сусам

Повкусна од руска: Брза салата со пилешко и сусам
Направете вкусна салата со пилешко месо.

СОСТОЈКИ:

 • 400 гр. пилешко обарено месо
 • 150 гр. сусам
 • 1 варен морков
 • 200 мл. кисела павлака
 • 200 мл. мајонез
 • сол по потреба

ПОДГОТОВКА:

 1. Се вари пилешкото со морковот, се сечат ситно.
 2. Се загрева сусамот на тава додека не добие златна боја, па се лади.
 3. Се мешаат павлака и мајонез, се става пилешкото со морковот, сусам.
 4. Се меша и се става сол.
 5. Се декорира по желба.

Уживајте!

извор:готви.мк