Живот и Стил

Поховани печурки со тартар врз нив – Деликатес за ручек или мезе

Поховани печурки со тартар врз нив – Деликатес за ручек или мезе
??????????????

Поховани печурки со тартар.

Состојки:

600 гр. шампињони
2 јајца
150 гр. тартар
100 гр. брашно
100 гр. презла
масло, сол и бибер

Подготовка:

Се чистат шампињоните, во сад се ставаат јајцата добро матени, во друг сад презла, во трет брашно.
Се ставаат прво во јајца, па во па во брашно и презла и се пржат додека не поруменат на врело масло.
Служете ги со тартар.

извор: готви.мк