Живот и Стил

Подгответе се за бикини за 10 дена: Диета од која не се откажуваат познатите личности!

Подгответе се за бикини за 10 дена: Диета од која не се откажуваат познатите личности!

Диетата која дава најдобри резултати, губње од три до пет килограми за една недела ја преминуваат не само холивудските актерки, туку и членовите на кралското семејство.

Диетата ја смислил Французинот Пјер Дукан. Оваа диета се состои од четири фази, а бидејќи нема јо – јо ефекти стана многу популарна кај публиката. За ова диета основно е да се внесува храна полна со витамни, како што е месо, пилешко, риби, млечни производи и јајца, додека да се намали внесувањето на слатки.

Во првата фаза  основно е внесување на протеини и чаеви без шеќер и почесто пиење на кафе и вода. Оваа фаза не смее да трае повеќе од 10 дена.

Во втората фаза исто така се внесува протеини, но се додава и зеленчук: краставица, зелена салата и спанаќ. Во оваа фаза се губат два килограми неделно.

Фокусот на третата фаза е избегнување на враќање на старите килограми така што еднаш неделно може да си довозлите “награда“.

Под „награда“ се подразбира да си направите оброк богат со јаглехидрати како што се тестенини.

Четврата фаза трае до крајот на важиот живот, а се состои од тоа да ги внесувате сите намирници кои не се калорични. Исто така, треба да еден ден во неделата да јадете само протеини. Се препорачува и физичка активност.

Иако ова диета е популарна во Франција, истата ја применуваат и Џенифер Лопез, Кејт Миделтон, Пенолопе Круз.

фото:гуливер/гети