Живот и Стил

Оваа баба (75) “пука“ од здравје: „Го пијам ова и имам подобар притисок и шеќер од младите луѓе

Оваа баба (75) “пука“ од здравје: „Го пијам ова и имам подобар притисок и шеќер од младите луѓе

Овој напиток делува и на чир, улкус и респираторни мачнини, а помага и спречува бактериски инфекции. Денес поголем дел од светската популација има проблем со зголемен крвен притисок и шеќер во крвта.

Покрај медицинските терапии во зависност од тежината на состојбата, луѓето во текот на годините успеале да откријат и природни методи кои можат да помогнат во стабилизирање на споменатите состојби во организмот.

Денес ви го пренесуваме рецептот на една баба (75) од Русија која нивото на шеќер и крвен притисок ги држи под контрола со помош на кромид, а таа вели дека крвната слика ѝ е подобра од многу млади луѓе.

Подготовка: Секое утро варете исчистена главица кромид (околу 300 грама) во 250 милилитри вода. Сето тоа нека врие околу 8-10 минути. Течноста поделете ја на три делови и напијте се по еден од нив пред појадокот, ручекот и вечерата.

Овој третман се применува 10 дена без прекин, потоа се прави пауза од 10 дена и така најдолго до шест месеци.

Овој природен лек ќе ви ја зголеми и потребната количина на железо, калциум, цинк, манган и кобалт.

Бидејќи расте под земја, кромидот изобилува и со природни етерични масла и фитинска киселина за која докажано е дека ги уништува бактериите во белите дробови.

Водата од кромид делува и на чир, улкус и респираторни мачнини и ги спречува бактериските инфекции.

Напомена: Пред употреба на било кој природен лек консултирајте се со вашиот доктор.

извор: точка.мк