Живот и Стил

Одлични коктели за топлите летни вечери

Одлични коктели за топлите летни вечери
фото:инстаграм„coctails“

Топлите летни вечери веќе се тука, а со нив и неколку коктели за освежување навистина би биле добредојдени. Додека џин и тоник доминираат на терасите, на списокот има уште неколку идеални пијалаци во кои можете да уживате.

Коктелите Хуго и Мимоза спаѓаат во тој список, а погледнете како можете да ги подготвите дома и да се освежите.

1. Хуго

 

View this post on Instagram

 

Sunday afternoon #spritz session in full effect!

A post shared by Salt & Wind Travel (@saltandwind) on

Потребни состојки:
шампањ
минерална вода
нане
сок од бозел
коцки мраз
Начин на подготовка:
Во една чаша ставете ја ментата и додајте го сокот од бозел.
Потоа додајте го шампањот, коцките лед и малку минерална вода.
Украсете со нане и парче лимон.

2. Мимоза

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Brittany Ghio (@farmsteaddesignstudio) on

Потребни состојки:
сок од портокал
шампањ
овошје за украсување (по избор)
Начин на подготовка:
Во една чаша ставете го сокот од портокал и шампањот и украсете со овошје по избор.

извор:кафепауза.мк