Живот и Стил

Одличен рецепт за појадок: Јајце во лиснато тесто

Одличен рецепт за појадок: Јајце во лиснато тесто

Доколку сакате брз, едноставен и вкусен појадок ви предлагаме да си го подготвите овој рецепт. Сигурни сме дека ќе ви се допадне!

 • Потребни состојки:
 • Една кора готово лиснато тесто
 • 1 изматено јајце + 1 неразматено за во тестото
 • сусам
 • сол
  Начин на подготовка:
  Земете една коричка лиснато тесто, ставете ја на работната површина, па отесечете круг со модла или чаша. Постапката повторете ја и со останатите кори доколку подготвувате појадок за повеќе личности.
  Премачкајте ги корите со разматено јајце и наросете ги со сусам, па наредете ги во плех обложен со хартија за печење.
  Круговите пред печење пресечете ги на поливинки, а подгответе ги за печење и квадратите кои ви останаа од тестото. Скршете по 1 цело јајце во секој од празните кругови.
  Печете го тестото 5 минути во загреана рерна на 250 ᵒС.
  По желба наросете со магданос и уживајте. Половинките печено лиснато тесто може да ви послужат за макање во жолчката.

извор:кафепуза.мк