Живот и Стил

Најдобриот тематски парк на светот: “Ferrari World“ во Абу Даби го одзема сечиј здив

Најдобриот тематски парк на светот: “Ferrari World“ во Абу Даби го одзема сечиј здив

Популарниот забавен парк на Ферари во Абу Даби добил награда за најдобриот тематски парк на светот.

“The World’s Leadin Theme Park“ е дел од натпреварувањето “World Travel Award“, а на гала вечерта која била оддржана по тој повод ја добил првата награда.

„Четири години по ред сме лидери на тематски парк на Блискиот Исток, не можеме да бидеме погорди од ова. Ова е легендарен тематски парк полн со возбудувања и содржини. Правиме сè што можеме за нашите посетители. Горди сме на оваа награда“ – изјавила Бјанка Самут, генерална менаџерка на Ферари паркот во Абу Даби.

Тематскиот парк на Ферари направен е пред речиси 10 години во чест на “духот на брендот Ферари“.

Се наоѓа на островот Јас во Абу Даби и е првиот тематски парк на Ферари во светот. Моментално таму се наоѓа најбрзиот ролер костер во светот.

Паркот е отворен за јавноста од 4-ти ноември 2010-та година и оттогаш добивал награди за водечка туристичка атракција на Блискиот Исток, односно во 2015-та и 2016-та година, како и водечки тематски парк на Блискиот Исток во 2017-та и 2018-та година.

 

извор:точка.ком.мк