Живот и Стил

Ледена торта: Рецепт за оние кои обожаваат кафе и чоколадо

Ледена торта: Рецепт за оние кои обожаваат кафе и чоколадо

Ако додадете кафе во чоколадна ледена торта ќе добиете одличен вкус кој ќе го обожаваат дури и оние кои не го сакаат кафето.

Потребни состојки:

 • 80 милилитри топло инстант кафе
 • 2 лажици какао
 • 1 лажица екстракт од ванила
 • 350 г чоколадни струготини или сечкано чоколадо
  300 г хопла
 • 1 лажица шеќер
 • 1/8 лажичка сол
 • 2 лажици ликер од кафе (по избор)
 • купена кора
 • шлаг и чоколадни струготини за украсување

Начин на подготовка:

 • Во една чаша комбинирајте ги кафето, какаото и екстрактот од ванила и ставете ги настрана.
 • Стопете го чоколадото во тава на средна топлина или во микробранова печка за 30 секунди. Оставете да се олади.
  Миксирајте ја хоплата, шеќерот и солта додека не добиете мека смеса.
 • Во стопеното чоколадо додадете ја смесата со кафе и ликер од кафе (по избор), а потоа и смесата со хоплата. Мешајте додека не се комбинираат.
 • Ставете ја смесата врз купената кора, а потоа користете шпатула или нож за рамномерно распределување. Оставете 1 час во фрижидер, а потоа украсете со шлаг и чоколадни струготини.

иѕвор:кафепауза