Живот и Стил

Ладната фризура е повторно “ин“

Ладната фризура е повторно “ин“
фото:инсатграм/принтскрин

“Ладната фризура“ беше ултимативен тренд во осумдесетите. Ако сте од помладата генерација, прашајте ги вашите мајки или баби и ќе ви кажат колку беше распространет и популарен.

Жените со часови седеа во фризерските салони, под „хауба“ за да ги добијат совршените кадрици. Две децении подоцна, кадриците се повторно „ин“.

Колку поубаво дефинирани и со волумен – толку подобро.

Низ социјалните мрежи можат да се сретнат голем број пример за тоа колку оваа фризура е популарна. „Ладна“ односно „Трајната фризура“ сè уште се прави во фризерските салони и е предност доколку не сакате да се заморувате со секојдневно средување на косата.

Но, можете да ја добиете во една малку поинаква форма и со виткање на косата со фигаро или пак на старомоден начин со „крпчиња“. Вие пак што имате природно кадрава коса, дефинирајте ги убаво кадриците и додадете волумен со соодветни средства за коса и заблескајте, сигурни сме што конечно сите ќе сакаат да бидат како вас 🙂

Во продолжение погледнете уште неколку примери:

 

View this post on Instagram

 

ℍ𝕖𝕝𝕝𝕠 𝕍𝕠𝕝𝕦𝕞𝕖 👋🏼 ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ This time I decided to focus more on my volume, as I always try to achieve frizz free, defined and shiny curls. 🤷🏼‍♀️🤦🏼‍♀️ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ So I decided to only use @floracurl Curl Activating Lotion and rake it through my towel wet hair (normally it’s always super wet). Then I’ve used the #123gel method by @honestlizhere ❤️ I started with @jessicurl Spiralicious Styling Gel (with the praying hands method, then scrunching). I continued with @onlycurlslondon Curl Gel (same method) and last but not least a tiny bit of @curls Curl Control Jelly (only scrunched it in). Then I plopped wet for 15 minutes and diffused until 100 % dry. At the end I’ve used my afro pick of course 😍 ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ Are you Team Volume or Definition? ❤️🤗 ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀

A post shared by sᴀʀᴀ ʟᴏᴘᴇᴢ ➿ (@curly_lopez) on

 

View this post on Instagram

 

A little purple momento 💜 . @norvina @anastasiabeverlyhills palette 🎨 . Buenas noches 💤 . #makeup #curls #anastasiabeverlyhills

A post shared by C A R L A (@carla.alverio) on