Живот и Стил

Ќофтиња и шпагети на италијански начин: Ручек за 15 минути на маса

Ќофтиња и шпагети на италијански начин: Ручек за 15 минути на маса

Време е да се „преселиме“ во Италија.

Состојки:

2 колбаси

Маст

2 чешниња лук

1 чаша вино

2дл песто сос

2дл неутрална павлака

Вода

100гр тестенини

Подготовка:

Излупете ги колбасите, земете парчиња и формирајте ќофтиња од нив. Пржете во маст, додадете лук и чаша вино на крајот, а потоа песто сос и неутрална павлака. Тестенините се варат ги малку во зовриена вода, се мешаат со ќофтињата и сосот.

извор:попара.мк