Живот и Стил

Како да го приготвите најсовршеното трилече?

Како да го приготвите најсовршеното трилече?

Рецептот за ова трилече ќе ве остави без зборови

Состојки:
За кората

175 г брашно
100 г путер
125 г шеќер
5 јајца
1 прашок за печиво
1 лажиче екстракт од ванила
прстофат сол
За млечниот прелив

250 мл кондензирано млеко
250 мл слатка павлака
250 мл млеко
За карамел-преливот

200 г шеќер
200 мл слатка павлака
20 г путер
прстофат сол.

извор: убавина и здравје