Живот и Стил

Грејпфрут салата со авокадо

Грејпфрут салата со авокадо

Мирисната салата од грејпфрут со авокадо и нане е многу вкусна – може да биде вистински десерт или додаток за месо …

Состојки:

2 грејпфрута
3 авокада
неколку листови на свежо нане
1 лажица сок од лимон
2 лажици мед
4 лажици маслиново масло

За авокадото да остане свежо во салатата и со убава боја, премачкајте го со сок од лимон веднаш по сечењето. Ние го користевме нането, но исто така добиваме интересна комбинација на вкус со мајчиниот душица. За љубителите на необични вкусни ароми, можете да додадете малку црн пипер во салатата.

Како да се подготви салата од грејпфрут со авокадо?

Излупете грејпфрут и исечете го на тркалца или парчиња. Измешајте го маслиновото масло со мед во чаша и додадете неколку листови од сецкано нане. Исечете го авокадото, отстранете ја семката и исечете го парчето. Аранжирајте го авокадото на чинија и посипете со сок од лимон. Потоа ставете го грејпфрутот, додајте го сосот и посипете го со нане.

Извор: Локално.мк