Живот и Стил

Европски дестинации кои вреди да ги посетите во текот на зимата

Европски дестинации кои вреди да ги посетите во текот на зимата

Периодот на зимските месеци е време кога многумина од нас прават пауза од патување и разгледување на интересни дестинации. Меѓутоа, постојат многумина кои најчесто новогодишните празници и нивните слободни денови ги трошат на кратки патувања во некои од европските метрополи. За Европа и многу од нејзините градови, овој период е познат како време кога бројот на туристите се намалува (не земајќи ги во предвид новогодишните празници). Ако сте меѓу оние кои не сакаат да патуваат во текот на зимата, тука се и некои интересни предлози, но и причините зошто овие европски дестинации се погодни за патување во текот на зимата.

Амстердам – рај на лизгалиштата преку зимата

За сите оние туристи кои не се плашат од ладното, Амстердам може да биде одличен избор. Добра идеја е да започнете да шетате низ централните улици на градот или да патувате со брод до некои од каналите. Во текот на декември и јануари, сите оние кои ќе се одлучат за посета на овој холандски град ќе можат да присуствуваат на величествените ефекти и сцени на Фестивалот на светлината, организирани секоја година во ова време.

Во градот има многу лизгалишта, па можете да изберете дали повеќе ви одговара да поминете дневен, попладневен или вечерен час на лед. ICE Amsterdаm е идеално место за уживање во холандскиот зимски шарм и забава. Без разлика дали ќе пробате лизгалки или само ќе ја гледате лудоста на оние што се забавуваат на мразот, изборот е на вас, но она што е гарантирано е добра атмосфера.

Љубителите на музеите секогаш можат да го поминат времето во посета на Холандскиот национален музеј, Музејот на дијаманти и така натаму. И после тоа, можете да се загреете во еден од автентичните, т.н. „кафеави“ кафулиња и пабови во градот, именувани по внатрешноста, изработени од темно дрво. Топлина која на секого му е потребна по освежувачка прошетка по зимските улици во Амстердам.

Резултат со слика за amsterdam in winter

Сицилија – блага клима за возбудлив одмор

И покрај тоа што нема да биде доволно топло за плажа, Сицилија може да понуди блага температура (околу 10 степени), што е идеално за долги прошетки, истражување на градот, острови, историја, култура или можеби само забава, надвор од главната туристичка сезона во текот на летото. Ова е одлично време да се обидете да планирате рута од античкиот град Таормина до Кастелмо, од каде можете да уживате во прекрасен поглед на морето, подножјето на Етна и замокот Сарацен.

Исто така, ова време е идеално да поминете еден ден шетајќи низ тесните, калдрмани улици на стариот град Сиракуза, кој во текот на летната сезона може да бидат претесни за масите на туристите кои се обидуваат да се пробијат и да видат дел од богатата историја. Ова место, сепак, е многу попријатно и потивко во текот на јануари и февруари, кога тоа не е главна туристичка точка, и кога ќе може да прошетате на мир и да видите што ве интересира.

Доколку се одлучите за Сицилија или слични места, каде што главната сезона е во текот на летото, бидете свесни и подготвени за некои продавници и ресторани кои нема да работат, особено оние на брегот, поради дождливите и поладните денови. Во тој случај, би било добра идеја да се префрлите во Ferrovia Circumetnea, мал и ефтин воз што кружи околу подножјето на планината Етна, со своите бројни постојки во малите градови, на кои може да видите многу убави погледи на околината.

Резултат со слика за sicilia in winter

Кипар – необичен, но вистински избор

Овој остров / држава е познат по своите 340 сончеви денови во годината и благи зими, со температури помеѓу 10 и 15 степени. Тоа е одличен избор за секој кој сака да го замени зимскиот минус со неколку дена во плус, а голем избор на активности го прави добар избор за посета надвор од сезоната. Некои студии покажуваат дека бројот на туристи од мај до септември е 5-6 пати повисок отколку во другите месеци. Постојат хотели кои се затворени во јануари и февруари, но има и интересни погодности и понуди за оние кои остануваат отворени и во текот на зимата.

Во секој случај, периодот надвор од наведената сезона е погоден за станарите да го истражуваат островот и да ги посетат интересни локации, како што се остатоците од грчко-римскиот град Коурон, градот Пафос, чијашто површина е под заштита на УНЕСКО и многу повеќе.

Резултат со слика за Cyprus in winter

Барселона – голем град полн со атракции

Патниците кои се во потрага по голем европски град, со еден тон атракции, и забавни и културни, но без мрачното и сиво небо како во Лондон, треба да одат во Барселона. Времето е поладно во ова време од годината, но јасното небо и сончевите денови ја прават Барселона еден од најатрактивните европски градови во текот на зимските месеци.

Далеку од фактот дека ќе се сретнете со празни улици во Барселона, без народ и галама, но имајте на ум дека толпата е сигурно помалку отколку во текот на сезоната. Не пропуштајте традиционални каталонски сувенири на патот помеѓу ремек-делата на Гауди, како што се Саграда Фамилија и Геелче парк, од каде што ќе уживате во прекрасен поглед на градот и морето. Исто така, галериите и музеите се многу помалку преполно, така што многу места се подостапни за патувања и посети.

Резултат со слика за Barcelona in winter

Исланд – дестинација на која што не би се сетиле

Прегрнете ги снегот и студот на Исланд, бидејќи зимата е сезона која носи единствени искуства кои не се достапни во било кое друго време од годината. Пред се, на зимските месеци се време кога најголема шанса е да се види поларната светлина во текот на ведрите и темни ноќи.

Покрај тоа, водата која тече низ глечерските пештери се замрзнува и создава т.н. кристален камен. Овие величествени тури низ пештерите на мраз се неопходни. Цените на летови и хотели (особено на источниот брег) може значително да се намали со намалувањето на туризмот, од декември до февруари. Ако се случи да се најдете таму во текот на новогодишната ноќ, не пропуштајте го огнометот во Рејкјавик, главниот град на оваа држава.

Резултат со слика за iceland in winter