Живот и Стил

Џејми Оливер сподели неверојатен рецепт за ручек за четворица

Џејми Оливер сподели неверојатен рецепт за ручек за четворица

Џејми Оливер се прослави со едноставните рецепти кои секој може лесно да ги подготви, а неговите специјалитети и покрај тоа се многу вкусни и уникатни.

Овој оброк можете да го послужите за појадок, но и за ручек или вечера, а можете да додадете или да ги смените состојките по желба. Евтин е и многу брз, и истовремено едноставен за подготовка.

Состојки:
– 8 јајца
– зелен зеленчук (кељ, блитва, зелје, спанаќ, грашак)
– рикота
– маслиново масло
– сок од лимон

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jamie Oliver (@jamieoliver)

Подготовка:
Добро измијте го зеленчукот, исецкајте го и ставете го во некој сад, па зачинете со сол, масло, сок од лимон и потоа додадете ги претходно лесно изматените јајца.

Загрејте го маслото (или путер) на тавче, додадете ја смесата од јајцата и зеленчукот, па парчето рикота. По желба додадете и малку изрендан пармезан.

Кога ќе ја испржите оваа фритата, префрлете ја тавата во рерна на уште неколку минути. Кога ќе биде готово, исечете ги на поголеми парчиња и послужете со суви маслинки или домати.

извор:точка.ком.мк