Живот и Стил

Циметот може да ви помогне во побрз раст на косата

Циметот може да ви помогне во побрз раст на косата

Добро е познато дека лукот и пивскиот квасец имаат одличен ефект врз растот на косата, но дали знаевте дека циметот е исто така одличен за лекување на скалпот во случај на прекумерно опаѓање на косата?

Еве еден необичен совет: „Само нанесете малку цимет на скалпот и добро измасирајте“.

Дерматолозите објаснуваат дека циметот е еден од најдобрите природни стимулатори на скалпот.

Секој што сака да го проба циметот за борба против опаѓање на косата, се препорачува да набават ароматично масло од цимет и најпрво да го испробаат на кожата, а доколку нема никаква несакана реакција, внимателно нанесете го на скалпот. По масажата, маслото треба темелно да се измие.

извор:нетпрес.ком.мк