Живот и Стил

Брзо и лесно: Наједноставен рецепт за вкусен домашен мајонез

Брзо и лесно: Наједноставен рецепт за вкусен домашен мајонез

Ова е еден од оние рецепти кои им успеваат на сите од првиот пат.

СОСТОЈКИ:
1 свежо јајце
200 мл сончогледово масло (20 минути разладено во замрзнувач)
1 рамна лажичка сол
1 лажичка сенф
1 лажица сок од лимон
НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:
Многу е важно сите состојки за подготовка да бидат од фрижидер, маслото пожелно е да го изладите во замрзнувач 20 минути.
Во блендер ставете јајце. Додајте снеф, сол, масло и сок од лимон. Блендирајте додека не добиете фина смеса и послужете.
Добар апетит!

извор:готви.мк