Љубов и Секс

Зголемете го либидото во 3 чекори: Сексуалниот живот ќе ви биде благодарен

Зголемете го либидото во 3 чекори: Сексуалниот живот ќе ви биде благодарен

Со овие совети ќе го зголемите вашето либидо за миг.

Спијте доволно

Доволното одмарање влијае многу повеќе од вашата убавина. Истражувањата покажуваат дека недостатокот на сон е поврзан со намалена сексуална желба и возбуда кај жените. Кога дремете, вашето тело ја враќа енергијата и го регулира нивото на хормоните, а мускулите и клетките во вашето тело растат, така што адекватниот сон може да го подобри вашиот сексуален живот. За секој дополнителен час сон, вашето либидо се зголемува за 14%. Воспоставете рутина за релаксација, кажете не на кофеинот по ручекот и движете се во текот на денот.

Работете на вашата самодоверба

Кога ќе се погледнете во огледало, што гледате и што си велите? Ако тоа не се вашите атрибути и самодоверба, имате доста работа. Обидете се да го промените начинот на размислување и фокусирајте се на вашите доблести. Бидете во склад со вашето тело, откријте што ве возбудува и забележете што најмногу ве интересира. Зголемете ја вашата самодоверба и вашиот сексуален живот ќе ви се заблагодари.

Комуницирајте со вашиот партнер

Да бидеме реални: Разговорот со партнерот за слабиот сексуален нагон е сè само не секси и може да биде непријатен. Меѓутоа, зборувањето за вашиот сексуален живот ја зајакнува не само вашата врска, туку и вашето сексуално задоволство? А кога имате посилна емотивна врска со партнерот, шансите за неверојатен секс стануваат многу поголеми. Обидете се да не изоставувате детали за да му помогнете на вашиот партнер да разбере низ што поминувате, а притоа да не го обвинувате него. Запомнете дека вашите сексуални проблеми нема да се решат преку ноќ, така што одржувањето на отворен и постојан дијалог е клучно.

Доколку овие совети не ви помогнат, побарајте совет од експерт – или гинеколог или терапевт, за да најдете решение. Да имате здраво либидо и исполнет сексуален живот е ваше право!

Извор:Попара.мк