Радио Милева
кавгата заврши со колачи

Жестока кавга во „Ѕвездите на Гранд“: Босанац викаше на Вaлери Димовска – „Ништо не се разбираше“, а Шерифовиќ се појави со крофни на сцената (видео)

Жестока кавга во „Ѕвездите на Гранд“: Босанац викаше на Вaлери Димовска – „Ништо не се разбираше“, а Шерифовиќ се појави со крофни на сцената (видео)

Во саботното иадание на регионалното музичко шоу „Ѕвездите на Гранд“, настапуваше и Валери Димовска од Скопје.

Таа се претстави со песните „Вукови“ од Емина Јаховиќ и „Слободно ме рани“ од Едита Арадиновиќ. По двете интерпретации, Валери доби вкупно шест гласа од жирито и со тоа помина директно во третиот круг на музичкото шоу.

На крајот од нејзиниот настап, жирито имаше жестока расправија за настапот на македонската кандидатка.

-Јас со тешко срце дадов глас, но немам преголема желба да објаснувам. Срамота е кандидат од Бугарија појасно да пее и да зборува на српски отколку кандидат од Македонија. Ништо не се разбираше. Кој знае што пееше во овие две песни, изјави Босанац.

На Марија Шерифовиќ и се допадна првата изведба, а за втората песна имаше критика.

-Ти и твојот ментор мора да внимавате што правите.

Цеца истакна дека ги знае песните кои ги пее Валери и дека ништо не и пречи при нејзината извадба. Вики изјави дека Марија и Босанац биле престроги за вториот круг.

-Таа песна од Едита така се пее, викаше Миљковиќ, а Бекута тврдеше спротивно на тоа.

-Сега ќе ја пуштам Едита да слушнам како се пее. Без врска ти е објаснувањето, одговори Босанац.

-Пушти и слушни како се пее. Девојката учела од оргиналот, порача Поповиќ- Тоа е бре некултурно пеење, изјави Ана и додаде дека ни Едита не ја отпеала точно песната.

-Не може да ги менуваме оригиналите. Не ги понижувајте другите луѓе, одговори Вики.

Снежана Ѓуришиќ сакаше да ја прекине кавгата, па на крајот прокоментира:

-Точно пееше, таков е оригиналот. Но, тоа песна не е добра, не е добра за натпреварувањето. Менторот требаше да ти смени песна, изјави пејачката, но Цеца, Вики, Поповиќ и Мили останаа на ставот дека вакви песни треба да има во „Ѕвездите на Гранд“.

Меѓутоа, додека жирито се расправаше, во студиото се слушна гласот на Марија Шерифовиќ која се појави со „принцес крофни“.

-Побразајте луѓе. Ручек е. Вечера. Ајде, изјави Марија па ги почести колегите и кандидатката со крофни.

Валери помина во следниот круг, а како ќе се претстави останува да видиме. Нејзиниот настап може да го погледнете во видеото подолу на 1:07:32.

фото Муња/ Лука/Ели/принтскрин јутуб/звезде гранда

Останати вести од Радио Милева